אוגוסט הוא חודש המודעות לפסוריאזיס

פסוריאזיס משפיע על כשני אחוזים מהאנשים בבריטניה, ללא קשר לגיל, מין, מוצא אתני ומעמד סוציו-אקונומי. זה יכול להתחיל בכל גיל, אך לרוב מתפתח אצל מבוגרים מתחת לגיל 35, ומשפיע על גברים ונשים באופן שווה.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, זה לא רק מצב עור, אלא מומחים מאמינים שזה קשור לבעיה במערכת החיסון, שתוקפת בטעות תאי עור בריאים אצל אנשים עם פסוריאזיס. תאי עור מיוצרים ומוחלפים בדרך כלל כל 3 עד 4 שבועות, אך בפסוריאזיס תהליך זה לוקח רק 3 עד 7 ימים. התאים המתים שנוצרו מצטברים על העור, ויוצרים כתמים אדומים קשקשים מגרדים, לא נוחים ולעתים קרובות מאוד – כואבים. יתר על כן, נמצא כי הכימיקלים והתאים המעורבים בדלקת אחראים לא רק לנגעי העור המסומנים הללו אלא גם לנפיחות וכאבי מפרקים, ולעתים קרובות יכולים להיות קשורים לסוכרת, מחלות לב, נפיחות במפרקים, מחלות מעי דלקתיות, דיכאון ואפילו סרטן. למרבה הצער, לעיתים קרובות יכולה להיות השפעה פסיכולוגית לסובלים מפסוריאזיס, כאשר המצב משפיע על ההערכה העצמית שלהם, במיוחד בהתחשב בכך שחלק מהאנשים יאמינו שהמצב מדבק, וזה פשוט לא נכון.

חומרת הפסוריאזיס משתנה בין הסובלים. עבור חלק זה רק גירוי קל, אבל עבור אחרים זה יכול להשפיע באופן משמעותי על איכות חייהם. טריגרים אפשריים של פסוריאזיס יכולים לכלול פציעה בעור שלך, דלקות גרון ושימוש בתרופות מסוימות וטריגרים כאלה יכולים לגרום למצב להתפתח, אם רדום בגוף, או עבור אלה שכבר סובלים, להחמיר את המצב.

למרבה הצער, אין תרופה לפסוריאזיס, אך למרבה המזל, בעשרים השנים האחרונות פותחו אפשרויות טיפול פורצות דרך, שיכולות לנהל את המחלה ביעילות רבה ולהקל מאוד על תסמינים ותופעות לוואי. שלב הטיפול הראשוני יהיה מרשם לטיפול מקומי, כגון אנלוגים של ויטמין D או קורטיקוסטרואידים מקומיים. אבל אם זה לא יעיל, או שמצבך חמור יותר, ניתן להשתמש בטיפול הנקרא פוטותרפיה, החושף את העור לאורכי גל מסוימים של אור UV.